|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Socket Wrench |
| Material: | Cr-Mo |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The head rotation is adjustable by 7 teeth and can be adjusted up to 180 degrees, which is flexible and convenient, allowing you to operate freely in small Spaces, and the internal gear swing gap of 72 teeth is smaller.
| ITEM | PARAMETERS |
| Brand | J-FORCE |
| Finish Type | Bright silver |
| Model NO. | Ratchet wrench |
| Length | 1/2- 610mm Width-42 mm Height-40 mm |
| 3/8- 450mm Width-33 mm Height-32 mm | |
| 1/4- 300mm Width-28 mm Height-24 mm | |
| Net weight | 1/2-1250g, 3/8-640g, 1/4-250g |
| Gear material | 42Cr-MO |
| Rod material | 40CR |
| Handle material | PP+TPR |
| Torque | 1/2-512Nm, 3/8-202Nm, 1/4-62Nm |
| Number of teeth | 45T/72T(optional) |
| Manufacturer | J-FORCE |
| Country of Origin | Shandong,China |
| Size | 1/4", 3/8", 1/2" |
| Working Mode | Manual |
| Application | Auto Repair Tool |
| Pack | Carton |




Q: Are you factory ? Can you export the goods directly ?
A: Yes, we are a factory,we can export the goods by ourselves.
Q: What's your MOQ?
A: Usually the MOQ 300-500 units per model, but we can also accept 100-200pcs, it depends on the models. Please contact us for special MOQ.
Q: Can you do OEM for us ?
A: OEM are welcome for us. Customers' brand, logo, label can be customized for the products and carton package, but based on a certain quantity.
Q: How is the payment terms?
A: 30% in advance with order,the balance before shipment.
Q: When can I get the quotation?
A: We usually reply you within 24 hours after get inquiry.
Q: Can I get a free sample?
A: Yes, samples are free. But express cost is on buyer's account.
Q: How about the time of delivery ?
A: We could deliver the goods within 30- 45 days after receipt of your advance payment.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: We always pay great attention to quality control from the very beginning and every product was tested piece by piece before delivery.