| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Rechargeable Electric Wrench |
| Power: | Battery |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | PB2500 |
| Voltage | 40 V |
| Applicable Range | M20-M42 mm |
| Square Output Shaft Size | 25.4 mm (1'') |
| Max Torque | 2500 N.m |
| Max Unfastening | 2700 N.m |
| No-load Speed | 0-1200 rpm |
| Impact Rate | 0-1440 /min |
| Compatible Battery Model | BL2040 |
| Battery Type | Lithium |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging Time | 2 H |
| Chargeable Temperature Range | -5~50° |
| Weight | 11.4 kg |
| Charger Input Voltage | 200-240 V |
| Output Voltage | 21 V |
| Charging Current | 2.0 A |
| Safety level | Class II,Double Insulation |
