| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Rechargeable Electric Wrench |
| Power: | Battery |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | PB500 |
| Voltage | 20 V |
| Applicable Range | M12-M20 mm |
| Square Output Shaft Size | 12.7 mm (1/2'') |
| Max Torque | 480 N.m |
| Max Unfastening | 500 N.m |
| No-load Speed | 0-2400 rpm |
| Impact Rate | 0-3500 /min |
| Compatible Battery Model | BL2040 |
| Battery Type | Lithium |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging Time | 2 H |
| Chargeable Temperature Range | -5~50° |
| Weight | 1200 g |
| Matching Charger | DC20-1 |
| Charger Input Voltage | 200-240 V |
| Output Voltage | 21 V |
| Charging Current | 2.0 A |
| Safety level | Class II,Double Insulation |
