| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Rechargeable Electric Wrench |
| Power: | Battery |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | PB400D |
| Voltage | 20 V |
| Applicable Range | M8-M20 mm |
| Square Output Shaft Size | 12.7 mm (1/2'') |
| Max Torque | 380 N.m |
| Max Unfastening | 450 N.m |
| No-load Speed | 0-2500 rpm |
| Impact Rate | 0-3500 /min |
| Compatible Battery Model | BL2040 |
| Battery Type | Lithium |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging Time | 2 H |
| Chargeable Temperature Range | -5~50° |
| Weight | 1100 g |
| Matching Charger | DC20-1 |
| Charger Input Voltage | 200-240 V |
| Output Voltage | 21 V |
| Charging Current | 2.0 A |
| Safety level | Class II,Double Insulation |
